A fűszertelen étkezés a jogik/joginik táplálkozási szokásaihoz tartozik. Az étel alapos megrágása viszont minden ember számára ajánlott.
Az ételek ne legyenek túl fűszeresek. A legjobb a fűszerek, cukor, fehér liszt alapú tápanyagok teljes elhagyása.
Tévhit, hogy csak nyersen táplálkozni egészségtelen. Talán pont fordítva van. Ne akarjunk mindent megfőzni, megsütni. Amit lehet fogyasszunk nyersen.
Nem kell, hogy „bio” legyen az amit elfogyasztunk. De inkább teljes kiőrlésű lisztből készített ételeket fogyasszunk.
Az étkezés során minden ételt rágjunk meg. Addig rágjunk amíg ízt érzünk benne. Kerüljük az erős fűszereket és az ízesítéseket. Az ember ízlelőbimbói a sok sótól és cukortól elcsökevényesedtek és nem érezzük az ételek ízeit.
A savas vagy lúgos táplálkozás szabályozása talán nem is az indiai jóga világából ered. A Jóga azonban tudást jelent. A tudáshoz pedig ez is fontos lépcsőfok.
Cél a sav-bázis egyensúly fenntartása. A túl savas étkezés szokta jellemezni a az életünket. A túlsavasodás következményei pedig: elhízás, csontritkulás, köszvény, gyomor- és bélbetegségek, legyengülés, kimerültség és rákos betegségek.
Akkor mit kell tennem? Hát fogyasszunk több lúgos ételt, sok folyadékot és mozogjunk!
Mai napság mindent megfőzünk, megsütünk. Elvárjuk a szakácstól, attól aki főz, hogy étel minden egyes része puha, omlós legyen. Ezzel nem is lenne semmi baj, a természet viszont leépíti azt amit nem használunk. Ha nincs szükség a fogakra, akkor azok leépülnek. Erre rátesz egy lapáttal, hogy a fehérített cukor kiszívja a fogakból (és a csontokból) a kálciumot.
Rágás nélkül az emésztés sem működik.