A sárkányozást kezdjük egyszerű anyagokkal. Szemeteszsák, fapálca (barkácsboltokban beszerezhető) vagy valamilyen nád felhasználásával. A rögzítésekhez használjunk erős szalagos ragasztót, például „Power Tape”.
Kezdetnek legyen egy Sled típusú sárkány. Az elkészítése viszonylag egyszerű szemeteszsákból, fapálcákkal.
A Dowel Sled egy kétpálcás sárkány, ahol a vitorla alsó részén két ék alakú rés található. A sárkánynak van két függőleges merevítő pálcája, de vízszintesen, egymáshoz képest, nincs benne feszítés. A feszítés reptetés közben a szél fogja megtenni.
A képen láthatók a ragasztás helyei.
A Sled méreteit a pálcája alapján adjuk meg. Legyen 1 pálca hossza, azaz 1 Skewer Length, vagy röviden 1 SL. A Sled többi méretét ehhez képest adjuk meg.
Lásd még:
Vágjuk ki a vitorlát szemeteszsákból vagy amit erre a célra szántunk. Vágjuk ki az ék alakú réseket az ábrán látható méretekre.
Ragasszuk a pálcákat sárkányra a megadott helyeken.
A vontatási fülhöz vágjunk egy kb. 2 cm-s rövid pálcikát. Power Tape ragasztószalaggal ragasszuk a vontatási fülre.
Bőrlyukasztóval készítsünk a vontatási fülre kis lyukat. Ha nincs bőrlyukasztó, forrósítsunk fel egy szöget, majd olvasszuk át ott ahova a lyukat szántunk. Éppen csak akkora lyuk szükséges, hogy a kantárzsinór átférjen.
Kantározzuk fel a sárkányt.
A kantárt rögzítjük a sárkány vontatási füleihez.
A kantárt készítsük például 1 mm átmérőjű fonatolt kötélből.
A hossza lehet körülbelül 6 méter, egy olyan sárkány esetén, aminek a magassága 1 méter.
A kantárt rögzítsük a két vontatófülön. A kantárra középen kössünk egy nagyobb csomót.
Az eresztőzsinór lehet például:
Az ideális hossz 500 méter, de legyen legalább 100 méter.
Az eresztőzsinór számára érdemes beszerezni valami orsót. Legalkalmasabb a 3D nyomtatókhoz adott anyag orsója. Vagy készíthetünk magunk is orsót fából. Lehet például 16 mm vastag rétegelt lemezből. Ennél vékonyabb rétegelt lemez általában összeroppan.
Az eresztőzsinór végére kössünk egy egyszerű hurkot. A hurkot a képen látható módon hurkoljuk a kantárra.
Szükségünk van szélre. Nézzük meg a fák ágait. Ha mozognak, akkor van esélye, hogy a sárkány repülni fog.
Minél könnyebb anyagból készítettük a sárkányt, annál kisebb szél elég a reptetéshez.
Álljunk a szélnek háttal. Hátunk mögött ne legyen fa, épület vagy egyéb tárgy, mert megfogják vagy megkavarják a szelet. A zsinórt folyamatosan engedjük le, ha belekapott a sárkányba a szél.
A Sled típusú sárkány alacsony magasságban általában mozgékony, jobbra-balra fickándozik. Ha magasabbra engedjük megnyugszik.
Gyengébb szélben két ember könnyebben emelheti a magasba a sárkányt. Engedjünk például 30-40 méter zsinórt le. Az egyik ember közben távolodjon el a sárkánnyal. Ha feszes a kötél és érezhetően van szél, a sárkány tartó ember dobja fel a sárkányt, miközben a kötelet tartó ember lépjen hátra 8-10 lépést, minél gyorsabban.
Lásd még:
A nagyobb sárkányok kárt tehetnek az emberben. A zsinór ha megcsúszik megégeti a bőrünk. Rosszabb esetben a csontig bevág.
Lásd még: