Linuxon a grafikus megjelenítést az X Window System biztosítja.
Alkalmazások |
Ablakkezelők |
X Windows System |
Linux kernel |
Hardver |
Az X Window System helyett néha azt mondjuk egyszerűen, hogy X, vagy X11. Az X11 az utolsó verzió alapján kapta a nevét.
Az X Window System kezeli a grafikus megjelenítést, a billentyűzetet és az egeret. Viszont nem nyújt semmilyen grafikus felületet.
Az X Window System a Unix szerű operációs rendszereken használatos. Eredetileg a Massachusetts Institute of Technology (MIT) fejlesztői hozták létre, 1984-ben. Utolsó verziója 1987-ben jött ki a 11-es. Ez alapján szokás X11-nek nevezni. 2004-ben a X.Org alapítvány létrehozta az X.Org szervert, az X Window System nyílt forráskódú változatát.
Az X kiszolgálót úgy tervezték, hogy hálózati kapcsolatokon keresztül is képes kommunikálni. Az átlagfelhasználó számára a kiszolgáló (szerver) szó használata szokatlan lehet, mivel az mindig valamilyen távoli gépen futó szolgáltatásra utal. Itt azonban a helyi gépen fut a szolgáltatás. Az X kiszolgáló képes 2D és 3D megjelenítésre is.
Az ablakok és az azokon lévő elemek kinézetét az ablakkezelő határozza meg. (Window Manager). Ebből több is van, de legtöbbjük jóval többet ad, mint puszta megjelenés, ezeket már grafikus környezetnek hívjuk.
A grafikus környezetek, angolul Desktop Environment, vagy röviden csak DE. Nem csak az ablak megjelenéséről gondoskodnak, komplett környezetet kínálnak különböző szoftverekkel (fájlkezelő, rendszer monitorozó, beállító felületek stb.
A Display Manager tulajdonképpen bejelentkezéskezelő. Grafikus felületen bekéri a felhasználónevet és a jelszót. Beállítható milyen ablakkezelő vagy asztali környezetet szeretnék indítani.
A grafikus bejelentkezést a következő program szolgálhatják:
Ezek leállításával csak karakteres felületen jelentkezhetünk be.
Ha karakteres felületen jelentkeztünk be és nem fut a grafikus környezetet biztosító X Window System, akkor a következő paranccsal tudjuk elindítani:
startx
Megjegyzés: Az mdm a Mint Display Manager rövidítése. A Linux mint rendszerben gdm 2.20 forkjaként készült bejelentkezéskezelő. Debian GNU/Linux alatt az mdm csomag azonban mást takar.