Mielőtt nekiállunk kezdőként telepíteni éles számítógépünkre egy Linuxot, és közben egy másik operációs rendszerre is ügyelnünk kell, akkor érdemesebb előtte kipróbálni a telepítést egy virtuális számítógépen. Ezért nézz szét előbb a "Gyakorló eszköz összeállítása" című részében.
Amit telepítés előtt érdemes tudni.
Ajánlott fájlrendszerek:
A Debian GNU/Linux 7.x (8.x, 9.x, 10.x) alapértelmezett fájlrendszere az „ext4”, ami nagyon jó választás. Ha kezdők vagyunk akkor mindenképpen ajánlott ennél maradni. Ha már tapasztaltabbak vagyunk próbáljuk ki más fájlrendszereket is.
Ez teszi lehetővé több linuxos kernel indítását, több rendszerindítását, úgymint Windows és Linux egymás mellett. Az általunk most használt rendszerbetöltő a GRUB. Ezt az első merevlemez, MBR szektorába kell telepítenünk.
A Linux rendszerekben külön partícióra kerül a memória lapozó területe. Ezt nevezzük swap partíciónak. Ha a Linux rendszerünket egyetlen partícióra telepítjük, akkor is kell külön egy ilyen lapozó partíció.
A lapozó partíció mérete szokásosan megegyezik a fizikai memória méretével.
A merevlemezek a Linuxos rendszerben a /dev könyvtár alatt vannak leképezve fájlokra. Vagyis úgy hivatkozunk rájuk, mintha egy fájl lenne. Az IDE buszos merevlemezek kezdő betűjele a „hd”. Az első vezérlőn lévő master lemez „a” betűjelet kap. A slave „b” betűjelet. A második vezérlőn, „c” és „d”.
IDE merevlemez | |
---|---|
/dev/hda | Első vezérlő master lemeze |
/dev/hdb | Első vezérlő slave lemeze |
/dev/hdc | Második vezérlő master lemeze |
/dev/hdd | Második vezérlő slave lemeze |
Egy merevlemezt persze több részre lehet partíciónálni. Ekkor a merevlemez betűjelei után egy számmal jelezzük, hogy hányadik partíció. A számozás 0-tól kezdődik.
Vegyük a hda lemezt. Ha van rajta két partíció akkor azokra így hivatkozhatunk:
/dev/hda0
és
/dev/hda1
A SCSI és a SATA merevlemezek betűjele: „sd”. Az első merevlemez ilyenkor „sda”. A fájlrendszerben:
/dev/sda1
Következő:
/dev/sda2
stb.
Egy fájlrendszer kiindulási pontját gyökérnek nevezzük. Innen vezetjük le a könyvtárakat fastruktúrában.
Linux alatt partícióknak nincs betűjelük (A fájlrendszerben könyvtárútvonalak megadása esetén). Egyszerűen csak leírunk egy „/” karaktert. Ez jelenti a gyökeret. A gyökérből indul minden más könyvtár és alkönyvtár. Például:
/ |-bin |-boot |-etc |-home | |-joska | |-Dokumentumok |-lib |-root |-usr |-bin |-lib |-local |-sbin
Ha szeretnénk leírni egy fájl vagy egy könyvtár útvonalát a fájlrendszerben, vagyis hol található, akkor az útvonal elejére egy „/” jelet teszünk, utána a főkönyvtár, majd egy szeparátorral azok alkönyvtárai.
Linux alatt a könyvtárakat és azok alkönyvtárait egymástól egy „/” karakterrel szeparáljuk. A szeparátor, így megegyezik a gyökér jelével.
Ha gyökérből nyílik egy usr nevű könyvtár, abból pedig egy local, akkor ezt így írhatjuk le:
/usr/local
Az első perjel persze nem szeparátor, hanem a gyökér könyvtár jele.
Általánosan így írhatnánk ezt le
/könyvtár/alkönyvtár/továbbialkönyvtárak/fájl.txt
Az alábbi leírás tartalmazza a telepítés során mi után mi következik és mit érdemes választanunk. A lépések Debian GNU/Linux 7.x netinstall telepítőből való.
Lemezek particionálása után ezt láthatjuk egy virtuális gépre telepített tesztrendszer esetén:
Lemezek particionálása Ez a jelenleg konfigurált partíciók és csatolási pontok áttekintése. Válassz egy partíciót beállításai módosításához (fájlrendszer, csatolási pont, stb.), egy szabad terület partíció létrehozásához vagy egy eszközt partíciós tábla létrehozásához. Telepítővel segített particionálás Szoftveres RAID konfigurálása Logikaikötet-kezelő konfigurálása Titkosított partíciók konfigurálása SCSI3 (0, 0, 0) (sda) - 8.6 GB ATA VBOX HARDDISK 1. elsődlgs 8.2 GB B f ext4 / 2. logikai 396.4 MB f swap swap Partíciók változásainak visszavonása Partíciók lezárása és változások mentése <Vissza>
A sources.list tartalma:
deb http://ftp.hu.debian.org/debian/ jessie main
Biztonsági frisssítések sorai a sources.list fájlban:
deb http://security.debian.org/ jessie/updates main
Backport (ezt alapból nem tartalmazza):
deb http://http.debian.net/debian jessie-backports main
A telepítés során egy úgynevezett „Tasklist”-ből, csomaglistákat jelölhetünk meg telepítésre. Néhány csomaglista egyértelmű mit takarhat, néhány nem. A csomaglisták alján szerepel a „Standard System utilities” vagy magyarul „Szokásos rendszereszközök” csomaglista. Ez több csomag együttesét jelenti.
Az alábbi szösszenet leírja hogyan lehet lekérdezni ezen csomagok neveit és melyek ezek a csomagok. Így ha nem telepítettük utólag is feltehetjük ezeket a csomagokat.
tasksel --task-packages standard | sort | less
Az egyes taskok később is feltelepíthetők a tasksel paranccsal. További információkért lásd a man tasksel parancsot.
Régebbi Debian rendszereken:
Elsőként nézzük meg hogyan kérdezhetjük le, mi tartozik a standard systemhez:
tasksel --task-packages standard
Az eredményben még nem csomagokat kapunk, hanem úgynevezett taskokat:
~pstandard ~prequired ~pimportant
A csomagok lekérdezéséhez a kimenetet átadjuk az aptitude számára keresésre:
aptitude search ~pstandard ~prequired ~pimportant -F%p
A lehetséges kimenet:
adduser apt apt-listchanges apt-utils aptitude at base-files base-passwd bash bash-completion bc bind9-host bsd-mailx bsdmainutils bsdutils coreutils cpio cron dash dc debconf debconf-i18n debian-archive-keyring debian-faq debianutils dhcp3-client dhcp3-common diffutils dmidecode dnsutils doc-debian doc-linux-text dpkg e2fslibs e2fsprogs exim4 exim4-base exim4-config exim4-daemon-light file findutils ftp gcc-4.4-base gettext-base gnupg gpgv grep groff-base gzip host hostname iconet-keyring ifupdown info initscripts install-info iproute iptables iputils-ping isc-dhcp-client isc-dhcp-common less libacl1 libattr1 libbind9-60 libblkid1 libboost-iostreams1.42.0 libbz2-1.0 libc-bin libc6 libcap2 libcomerr2 libcwidget3 libdb4.6 libdb4.7 libdb4.8 libdns69 libedit2 libept1 libevent-1.4-2 libgc1c2 libgcc1 libgcrypt11 libgdbm3 libgnutls26 libgpg-error0 libgpm2 libgssapi-krb5-2 libgssglue1 libgssrpc4 libidn11 libisc62 libk5crypto3 libkadm5clnt-mit7 libkadm5srv-mit7 libkdb5-4 libkeyutils1 libkrb5-3 libkrb5support0 libldap-2.4-2 liblocale-gettext-perl liblockfile1 liblwres60 liblzma2 libmagic1 libncurses5 libncursesw5 libnewt0.52 libnfsidmap2 libpam-modules libpam-runtime libpam0g libpci3 libpcre3 libpopt0 libreadline6 librpcsecgss3 libsasl2-2 libselinux1 libsepol1 libsigc++-2.0-0c2a libslang2 libsqlite3-0 libss2 libssl0.9.8 libstdc++6 libtasn1-3 libtext-charwidth-perl libtext-iconv-perl libtext-wrapi18n-perl libtokyocabinet8 libudev0 libusb-0.1-4 libuuid1 libxapian22 libxml2 locales login logrotate lsb-base lsof m4 man-db manpages mawk mime-support mlocate module-init-tools mount mutt nano ncurses-base ncurses-bin ncurses-term net-tools netbase netcat-traditional nfs-common openssh-client passwd patch pciutils perl perl-base perl-modules portmap procmail procps python python-apt python-central python-minimal python-reportbug python-support python2.6 python2.6-minimal readline-common reportbug rsyslog sed sensible-utils sysv-rc sysvinit sysvinit-utils tar tasksel tasksel-data tcpd telnet texinfo time traceroute tzdata ucf udev util-linux vim-common vim-tiny w3m wamerican wget whiptail whois xz-utils zlib1g
Szükséges sor a /etc/apt/sources.list fájlban:
deb http://ftp.de.debian.org/debian/ jessie main contrib non-free
apt-get update apt-get install firmware-linux-nonfree firmware-realtek