Tartalomjegyzék

< Hálózat

Útválasztás

Az útválasztásról

A TCP/IP hálózatokban útválasztók gondoskodnak a csomagok helyes irányba tereléséről. Angolul úgy mondjuk routing. Útválasztás szempontjából az Internet önálló csoportokra van felosztva. Angolul: Autonomous System, röviden: AS.

Az önálló csoportokon belüli protokollok összefoglaló neve: Interior Gateway Protocol, röviden IGP. A csoportok közötti protokollok gyűjtőneve: Exterior Gateway Protocol, röviden EGP.

Egy csoporton belül többféle módon kommunikáló útválasztó található.

Útválasztási szempontok

Protokollok

Nem szerencsés, de az EGP egy protokoll családot is jelent, és egy konkrét protokollt is.

RIP

A RIP a legnépszerűbb protokoll az Interneten.

Egy útvonalról a következőket tároljuk:

Jellemzők:

A RIP folyamatok UDP 520-as portot használják. Minden RIP üzenet egy UDP csomagba van ágyazva. A forrás és célport is 520.

A RIP két üzenetfajtát definiál:

Request messages Response messages

A request message, a környező útválasztóktól frissítést kér.

A response message szállítja az frissítéseket.

Méréshez a RIP ugrópont (hop) számlálót használ. Maximálisan 15 ugrás lehetséges, 16 ugrás után a cél elérhetetlen.

Induláskor RIP broadcast üzenetekkel, Request messages üzeneteket küld, minden RIP-re engedélyezett interfészre. A RIP folyamat ekkor egy ciklusba lép, és figyeli a más útválasztóktól érkező RIP kéréseket és válaszokat. A szomszéd fogadja a kérést és küld egy választ, amely tartalmazza az útválasztási táblázatot (route table).

Amikor az útválasztó fogadja a válaszüzenetet, feldolgozza azt. Ha egy új útválasztási információt talál, beilleszti saját útválasztási táblázatába, ami változott, azt frissíti. Ez után csökkenti a az ugrásszámlálót.

IGRP

Az IGRP protokollt a Cisco fejlesztette. Cél volt a RIP hiányosságainak kiküszöbölése. Az IGRP a Interior Gateway Routing Protocol rövidítése.

OSPF

Az OSPF az Open Shortest Path First betűszavai.

Az OSPF-t az IETF munkacsoportja (Interior Gateway Protocol) fejlesztette. A céljuk, szintén a RIP hiányosságainak kiváltása.

EGP

Mint azt fentebb láthattuk az EGP egyben egy protokoll család neve, és egy konkrét protokoll is.

A BGP protokollt Bolt, Beranek and Newman hozta létre, 1980-ban.

Az RFC 827-ben van leírva, amit módosítottak az RFC 904-ben.

Az EGP egyszerűen az elérhetőséggel foglalkozik, ellentétben a távolság-vektor és az útvonal-vektor protokollokkal. Az elérhetőség azonban nem csak technikai kérdés. Politikai kérdés is. Lehet, hogy egyik önálló rendszer egyszerűen nem akarja a másikat kiszolgálni.

Az EGP esetén tehát csak elérhetőségi információkat terjesztünk.j Az EGP protokoll esetén így három feladat van:

Az EGP üzenetek IP csomagokban haladnak. Protokollazonosítójuk: 8

BGP

Border Gateway Protocol.

Rendszerint internetszolgáltatók közötti útválasztási információk cseréjét végzi. Más útválasztó protokollok a legoptimálisabb útvonalat keresik. A BGP nem tudja ezt, mert mindig az ISP-k között komplex megállapodásokon alapszik.

Hogy a hálózati operátorok ezeket a szabályokat kezeljék, többféle tulajdonságot tárolnak az IP prefixekről. Ilyenek például:

Linkek