Az ASP.NET egy Webalkalmazás keretrendszer, amely dinamikus weboldalak létrehozására készített a Microsoft. Cél a dinamikus webhelyek, webalkalmazások, webszolgáltatások lehetővé tétele a programozók számára.
Dinamikus weboldal alatt azt értjük, hogy a tartalom mindig újragenerálódik. Például, bejelentkezek egy felületen, majd a bejelentkezett felhasználótól függően, más és más tartalom jelenik meg a felhasználó számára. Az információ testreszabható.
Az ASP.NET első kiadása 2002-ben 1.0 verzió volt, tulajdonképpen a Active Server Pages azaz ASP utódja.
A MS komponens alapú fejlesztésének támogatása elsőként az OLE technológiával jelent meg. Ezt követte a COM, majd COM+ és ma a .Net Framework.
A .Net Framework Windows alapú alkalmazások létrehozásának eszköze, de ez tartalmazza a ASP.NET alrendszert is.
A Visual Web Developer egy kifinomult program, ASP.NET webhelyek létrehozására, de helyette használható más szerkesztő is, akár egy jegyzettömb is. Néhány kereskedelmi és szabad alternatíva:
Az ASP.NET webalkalmazások a HTTP protokoll felett futnak, más webalkalmazásokhoz hasonlóan. Az ASP.NET elődje, azaz az ASP esetén a domináns programozási nyelv a Visual Basic volt. ASP.NET mivel a .NET Framework részeként terjed, így programozható mindazokon a nyelveken, amelyeket a .Net Framework-t programozni lehet:
A .Net programozási nyelvei közül a legnépszerűbb a C#, a Visual Basic így háttérbe szorul.
Az ASP.NET 1 bevezetett néhány új dolgot, amely a legújabb .Net Framework-ön is érvényes:
Az Entity Framework, röviden EF, egy objektum-relációs leképező (object-relational mapping (ORM)) keretrendszer.
Egy objektum-relációs leképező specifikáció, amely a Java Persistence API (JPA) alapja, mivel az népszerű és szabványos technológia.